Projektanci dla Projektantów – innowacje i case study w branży konstrukcyjnej
24 kwietnia 2025 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym ZEN.COM Expo w Jasionce k. Rzeszowa odbyła się konferencja techniczna „Projektanci dla Projektantów – innowacje i case study w branży konstrukcyjnej”, zorganizowana przez firmę MTA Engineering. Wydarzenie zgromadziło 165 uczestników związanych z branżą konstrukcyjną.


Głównym celem konferencji było promowanie transferu wiedzy oraz jej praktycznego wykorzystania w codziennej pracy projektowej. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi metodami projektowania konstrukcji budowlanych, zaawansowanymi analizami inżynierskimi oraz innowacyjnymi technologiami prezentowanymi przez wybitnych specjalistów z branży oraz przedstawicieli środowisk akademickich.
Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Aleksander Kozłowski z Politechniki Rzeszowskiej wykładem na temat projektowania budynków wysokościowych. Następnie dr hab. inż. Lucjan Ślęczka, profesor Politechniki Rzeszowskiej omówił założenia, harmonogram i zmiany wprowadzone w drugiej generacji Eurokodu 3. Prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski przedstawił projektowanie tunelu drogowego w ciągu drogi ekspresowej S-19. W drugim bloku wykładów Stanisław Wowra z firmy MESco zaprezentował symulacje komputerowe wspierające obliczenia normowe. Francesco Profico z ArcelorMittal przedstawił konstrukcje zespolone na przykładach konkretnych case studies. Następnie Jan Rączkowski z Mostostalu Kraków omówił proces montażu konstrukcji stalowej Avicii Areny w Sztokholmie.


W trzecim bloku dr hab. inż. Robert Studziński, prof. Politechniki Poznańskiej, przedstawił metodę ogólną w projektowaniu konstrukcji stalowych, pokazując szczegółowy algorytm postępowania i efektywność tej metody na praktycznych przykładach. Artur Skóra z Hilti zaprezentował stalowe systemy szynowe HILTI MT jako konstrukcje wsporcze i drugorzędowe, a dr inż. Łukasz Jarno z JD Engineering skupił się na zagadnieniach nieliniowej analizy inżynierskiej, wyjaśniając m.in. źródła nieliniowości oraz metody rozwiązywania równań nieliniowych, takie jak metoda Newtona czy długość łuku.
Dr inż. Rafał Deptuła z ASMET zaprezentował badania dotyczące sił napięcia w śrubach w zależności od momentu dokręcania, na przykładzie pierścienia zastosowanego na Stadionie Narodowym. Rafał Krzymowski z Construsoft przybliżył temat kompetencji inżynierskich potrzebnych w XXI wieku, a Leszek Mrowiec z Dlubal Software zaprezentował możliwości programu RFEM 6 – w tym analizę stateczności elementów zimnogiętych, obliczenia w chmurze i wizję rozwoju sztucznej inteligencji w oprogramowaniu dla budownictwa. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja Adama Wasilewskiego z MTA Engineering, który przedstawił projekt iBIMroad – innowacyjne podejście do transformacji projektowania z 2D do 3D w procesach budowlanych.


Konferencja „Projektanci dla Projektantów” stała się miejscem wymiany cennej wiedzy, merytorycznych dyskusji oraz nawiązywania nowych kontaktów zawodowych, podkreślając jednocześnie znaczenie bezpośrednich spotkań w branży konstrukcyjnej.